piątek, 05 czerwiec 2020 08:19

Kampania Biblioteka Przedszkolaka

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 1 a brali udział w kampanii Biblioteka Przedszkolaka.

Biblioteka Przedszkolaka to kampania, której celem jest rozwijanie nawyków czytelniczych u dzieci, pogłębienie kompetencji metodycznych pedagogów, stworzenie infrastruktury czytelniczej (biblioteczki) oraz partycypacyjne działania międzypokoleniowe, polegające na zaangażowaniu do regularnej współpracy babcie i dziadków.

Celem kampanii jest trwała zmiana systemowa - polegająca na dostarczaniu do placówek wartościowych, ciekawie ilustrowanych książek dla dzieci. W jej ramach nasi uczniowie otrzymali kufer (minibibliotekę na kółkach), w którym znajduje się 10 książek. Ale książki to nie wszystko, dzieci w kuferku znalazły również pacynki babci i dziadka, literkowe okulary do słuchania oraz co najważniejsze - materiały warsztatowe: teczki i karty pracy.

Wokół każdej z książek z kuferka odbyły się warsztaty czytelnicze. Tym samym w naszej placówce, odbyło się 10 warsztatów. Co więcej, na 7 z nich zaprosiliśmy dziadków i babcie, na 1 Panią Seniorkę z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Chrzanowa oraz na 1 emerytowaną Panią Nauczycielkę języka polskiego, którzy czytali uczniom klasy 1 a wybrane pozycje. Ze względu na nauczanie zdalne ostatnie zajęcia odbyły się w formie słuchowiska. Książkę czytała w odcinkach wychowawczyni klasy Ewa Banduła, która również przeprowadziła zajęcia warsztatowe o tematyce dostosowanej do każdej książki.

Zestaw książek, które zostały włączone są do projektu to przegląd różnych gatunków. Nasza biblioteka wzbogaciła się o:

Dwa tomy poezji polskiej:

  • Śmiechu warte: Jan Brzechwa, il. Paweł Mildner, wyd. Warstwy
  • Pan Maluśkiewicz i wieloryb: Julian Tuwim, il. Bohdan Butenko, wyd. Dwie Siostry

Książki narracyjne do czytania:

  • Praktyczny Pan: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Adam Pękalski, wyd. Bajka
  • Pan Kuleczka: Wojciech Widłak, il. Elżbieta Wasiuczyńska, wyd. Media Rodzina
  • A niech to gęś kopnie: Marta Guśniowska, il. Robert Romanowicz, wyd. Tashka

Wprowadzenie w świat non-fiction:

  • Skok na smog: Dorota Majkowska-Szajer, il. Anna Kaszuba-Dębska, wyd. Znak emotikon
  • Działka dziadka działkowicza: Katarzyna Bogucka, wyd. Widnokrąg

Klasyka światowa dla najmłodszych:

  • Kto pocieszy Maciupka?: Tove Jansson, wyd. Nasza Księgarnia
  • Tam, gdzie żyją dzikie stwory: Maurice Sendak, wyd. Dwie Siostry
  • Gruffalo: Julia Donaldson, il. Axel Scheffler, wyd. Tekturka

Nasza placówka dołączyła do 250 innych placówek (przedszkoli i szkół) z całej Polski, które w latach 2017-2019 włączyły się w kampanię Biblioteka Przedszkolaka.

Pomysłodawcą i realizatorem kampanii jest Fundacja Burza Mózgów.

Kampania finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków samorządowych dzięki temu udział w niej jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie: bibliotekaprzedszkolaka.pl. Zdjęcia z realizacji projektu w klasie 1 a można było oglądać w galerii zdjęć na stronie internetowej naszej szkoły.

Wyświetlono 491 raz/y Zmieniono: piątek, 05 czerwiec 2020 10:13

Media społecznościowe

Naszą szkołę można znaleźć w mediach społecznościowych.

 

 

pit 1proc s

Nasz adres

Szkoła Podstawowa nr 6
im. Jana Pawła II w Chrzanowie