BIBLIOTEKA SZKOLNA I PUNKT BIBLIOTECZNY

Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury.
Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy,
inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą,
osobistego poświęcenia, solidarności i prawa do rozwoju dobra wspólnego.

/Jan Paweł II/

Biblioteka naszej szkoły istnieje od 1973 r. Ze zgromadzonego w niej księgozbioru, w przeciągu blisko pięćdziesięciu lat, korzystało kilka pokoleń uczniów, ich rodziców, a także nauczycieli.
Biblioteka

Od roku 2003 biblioteka szkolna mieści się w wyremontowanym pomieszczeniu o powierzchni 36m2 i prowadzi działalność kulturalno-oświatową, współpracując z Miejską Biblioteką Publiczną w Chrzanowie, której Punkt Biblioteczny mieści się w tym samym lokalu. Księgozbiór liczy aktualnie 2683 woluminy i 5291 woluminów z zasobów Biblioteki Publicznej, a znaleźć w nim można m.in:

• lektury szkolne,
  • literaturę piękną dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
  • ogólną literaturę popularnonaukową z różnych dziedzin wiedzy.
Działalność kulturalno-oświatowa

Biblioteka od wielu lat współpracuje z Przedszkolem Samorządowym nr 2 w Chrzanowie, organizując comiesięczne zajęcia dla najmłodszych czytelników.
Użytkownikom, którymi są przede wszystkim dzieci, biblioteka proponuje uczestnictwo w wielu organizowanych konkursach (czytelniczych, plastycznych, pięknego czytania itp.) oraz oferuje następujące formy spotkań:

• głośne czytanie,
  • warsztaty plastyczne,
  • lekcje biblioteczne,
  • wystawy.
Multimedia

W bibliotece udostępniane są również zbiory specjalne w postaci audiobooków oraz podręczniki szkolne i zestawy ćwiczeniowe. Uczniowie mogą także korzystać ze stanowiska komputerowego z dostępem do internetu i użytkować m.in.:

• Encyklopedię PWN,
  • Wielki Multimedialny Atlas Świata,