START Aktualności Archiwum

Pociąg do historii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Supernat Anna
środa, 12 grudnia 2018 21:14

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, Stowarzyszenie UTW w Chrzanowie oraz Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II w Chrzanowie zostały zaproszone do udziału w programie "Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności", który stanowi formę podziękowania dla wybranych, aktywnych społeczności.

Instytucje te wraz z partnerami zachęcają wszystkich mieszkańców, którym bliska jest historia Pierwszej w Polsce Fabryki Lokomotyw w Chrzanowie i chcieliby włączyć się w działania mające na celu zachowanie tego dziedzictwa. Planujemy wytyczenie i oznakowanie trasy "Szlakiem Fabloku", cykl warsztatów, które pomogą zebrać materiały dot. Fabloku i wypracować scenariusze lekcji. Chcemy opracować dwie publikacje: spacerownik ?Szlakiem Fabloku? oraz publikację na podstawie zebranych materiałów dot. 100-letniej historii Fabloku. Zapraszamy mieszkańców do udziału w wykładach poświęconych historii Fabloku i jego pracownikach. Planujemy również kolejowy happening z udziałem partnerów oraz mieszkańców. Dobrem wspólnym jest zachowanie w pamięci mieszkańców Chrzanowa historii Fabloku, dorobku zakładu i jego pracowników. Pociąg do tradycji to nie tylko działania zmierzające do popularyzacji wiedzy na temat fabryki oraz kolejnictwa, ale również promocja miasta i powiatu chrzanowskiego. To również próba wypracowania marki miasta, które pielęgnuje i dba o swoje dziedzictwo i buduje swoją strategię na współodpowiedzialności, współpracy i mobilizacji społeczeństwa do partnerstwa. Powstały w 1919 roku Fablok stał się największym zakładem produkcyjnym w historii miasta, jego dumą, która rozsławiała go na arenie międzynarodowej. Zatrudnionych było w niej wielu mieszkańców miasta i powiatu. Po ponad 94-letniej historii zakładu, zdecydowano o jego likwidacji. Aktualnie pozostała po Fabloku część zakładu wystawiona jest na sprzedaż. Temat projektu oraz określone dobro wspólne jest łącznikiem dla całej grupy inicjatywnej.Pociąg do historii- zapraszamy uczniów szkół podstawowych wraz z nauczycielami na lekcje regionalne, które będą organizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie oraz Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich. Uczestnictwo wymaga wcześniejszego umówienia grup. Tematyka lekcji obejmuje historię kolejnictwa na ziemi chrzanowskiej, historię Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Chrzanowie oraz zakłada zwiedzanie wystawy ?Fablok ? Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Chrzanowie? w Muzeum oraz praktyczne warsztaty z wykorzystaniem Cyfrowego Archiwum Ziemi Chrzanowskiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. Regionalne lekcje plastyczno-techniczne poprowadzą również wolonariusze UTW w Chrzanowie w szkołach podstawowych.

Kontakt w sprawie umówienia lekcji:
MBP ? Ewelina Langer tel. 32763 27 49
MUZEUM ? Marta Gawor tel. 32 623 51 73