Zastępstwa

POCIĄG DO TRADYCJI:

http://mbp.chrzanow.pl/pociagdotradycji/

Więcej …
Wiadomość
  • Informacje o plikach cookies...

    Ta strona używa pliki cookies do nawigacji oraz innych funkcji. Przeglądając nasz serwis, zgadzasz się na pozostawienie plików cookies na Twoim urządzeniu.

Pociąg do historii PDF Drukuj Email
środa, 12 grudnia 2018 21:14

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, Stowarzyszenie UTW w Chrzanowie oraz Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II w Chrzanowie zostały zaproszone do udziału w programie "Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności", który stanowi formę podziękowania dla wybranych, aktywnych społeczności.

Instytucje te wraz z partnerami zachęcają wszystkich mieszkańców, którym bliska jest historia Pierwszej w Polsce Fabryki Lokomotyw w Chrzanowie i chcieliby włączyć się w działania mające na celu zachowanie tego dziedzictwa. Planujemy wytyczenie i oznakowanie trasy "Szlakiem Fabloku", cykl warsztatów, które pomogą zebrać materiały dot. Fabloku i wypracować scenariusze lekcji. Chcemy opracować dwie publikacje: spacerownik ?Szlakiem Fabloku? oraz publikację na podstawie zebranych materiałów dot. 100-letniej historii Fabloku. Zapraszamy mieszkańców do udziału w wykładach poświęconych historii Fabloku i jego pracownikach. Planujemy również kolejowy happening z udziałem partnerów oraz mieszkańców. Dobrem wspólnym jest zachowanie w pamięci mieszkańców Chrzanowa historii Fabloku, dorobku zakładu i jego pracowników. Pociąg do tradycji to nie tylko działania zmierzające do popularyzacji wiedzy na temat fabryki oraz kolejnictwa, ale również promocja miasta i powiatu chrzanowskiego. To również próba wypracowania marki miasta, które pielęgnuje i dba o swoje dziedzictwo i buduje swoją strategię na współodpowiedzialności, współpracy i mobilizacji społeczeństwa do partnerstwa. Powstały w 1919 roku Fablok stał się największym zakładem produkcyjnym w historii miasta, jego dumą, która rozsławiała go na arenie międzynarodowej. Zatrudnionych było w niej wielu mieszkańców miasta i powiatu. Po ponad 94-letniej historii zakładu, zdecydowano o jego likwidacji. Aktualnie pozostała po Fabloku część zakładu wystawiona jest na sprzedaż. Temat projektu oraz określone dobro wspólne jest łącznikiem dla całej grupy inicjatywnej.Pociąg do historii- zapraszamy uczniów szkół podstawowych wraz z nauczycielami na lekcje regionalne, które będą organizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie oraz Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich. Uczestnictwo wymaga wcześniejszego umówienia grup. Tematyka lekcji obejmuje historię kolejnictwa na ziemi chrzanowskiej, historię Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Chrzanowie oraz zakłada zwiedzanie wystawy ?Fablok ? Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Chrzanowie? w Muzeum oraz praktyczne warsztaty z wykorzystaniem Cyfrowego Archiwum Ziemi Chrzanowskiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. Regionalne lekcje plastyczno-techniczne poprowadzą również wolonariusze UTW w Chrzanowie w szkołach podstawowych.

Kontakt w sprawie umówienia lekcji:
MBP ? Ewelina Langer tel. 32763 27 49
MUZEUM ? Marta Gawor tel. 32 623 51 73
UTW ? Zofia Górecka tel. 505519279

 

Informacje klasowe

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Aktualnie on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości 


Najnowsze

Najczęściej czytane

Konkursy


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: website hosting professional top actors Valid XHTML and CSS.